Try the Mathematics 5th Class Chapter 6 English Medium Online Test.
Total Questions10
Time Allowed10
Ch. # | Test Name | MCQs Available | PDF File | Answers Mode | Launch Test |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mathematics 5th Class Chapter 1 English Medium Online Test | 25 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
1 | Mathematics English Medium 5th Class Online Test | 174 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
2 | Mathematics 5th Class Chapter 2 English Medium Online Test | 20 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
3 | Mathematics 5th Class Chapter 3 English Medium Online Test | 13 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
4 | Mathematics 5th Class Chapter 4 English Medium Online Test | 18 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
5 | Mathematics 5th Class Chapter 5 English Medium Online Test | 15 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
6 | Mathematics 5th Class Chapter 6 English Medium Online Test | 15 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
7 | Mathematics 5th Class Chapter 7 English Medium Online Test | 25 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
8 | Mathematics 5th Class Chapter 8 English Medium Online Test | 20 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
9 | Mathematics 5th Class Chapter 9 English Medium Online Test | 23 | Download PDF | MCQ Answers | Launch Test |
Here you can prepare 5th Mathematics English Medium Chapter 6 Test. Click the button for 5th Mathematics English Medium Chapter 6 100% free full practice test.
Sr. # | Questions | Answers Choice |
---|---|---|
1 | If the price of 21 kg rice is Rs. 2310, then the price of 1 kg rice will be. | Rs. 100 Rs.110 Rs.85 Rs.90 |
2 | A car covered a distane of 155 km in 5 litre petrol. How much distance willit cover in 2 litre petrol. | 150 km 775 km 62 km 60 km |
3 | Price of 6 orange is Rs. 48. The price of 72 oranges will be Rs. | 567 96 112 576 |
4 | The price of a toffee box is Rs. 160 What willbe the prie of 8 such boxes. | Rs.1608 Rs.20 Rs.1280 Rs. 128 |
5 | If a man is given Rs. 6000 for 5 days work, then how much money will be given in him for one day. | Rs. 30,000 Rs. 8000 Rs.500 Rs.1200 |
6 | If the price of a chair is Rs.500, then the price of 5 such chairs will be | Rs. 2500 Rs.800 Rs.100 Rs.25000 |
7 | If price of 5 bages is Rs.480, then the priceof 5 such bulbs will be | Rs. 800 Rs,840 Rs. 900 Rs,1000 |
8 | When the value of one item is known, the value of many item of sameof kind can be found by. | Addition Subraction Multiplication Division |
9 | The price of three chairs is Rs 645 The price of 16 chairs wil be rs. | 3040 3004 3440 3404 |
10 | If the price of a peacil is Rs.5, then what will be the value of 10 such pencils. | Rs.10 Rs.100 Rs.50 Rs.200 |